Tekno Kuşak

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2021 Dosya kurtarma yazılımları

16.02.2021
148

En iyi dosya kurtarma yazılımları nelerdir? Yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları, harici ve sabit diskinizdeki bir arıza oluşması durumunda silinen görselleri ya da sorun çıkartan bir USB bellekteki doküman, video dosyası gibi farklı içerikleri geri getirmek istediğinizde,

2021 Dosya kurtarma yazılımları

En iyi dosya kurtarma yazılımları nelerdir? Yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları, sabit diskinizdeki bir arıza oluşması durumunda silinen görselleri ya da sorun çıkartan bir flash bellekteki doküman, video dosyası gibi farklı içerikleri geri getirmek istediğinizde, yardımınıza dosya kurtarma yazılımları koşar. İşte erişimini kaybettiğiniz bu dosyaları kurtarmak konusunda kendi alanında lider 2021 yılının dosya kurtarma yazılımları.

Yanlışlıkla veya o an işimizin olmadığı bir dosyayı sildiğimiz ve geri getirmemiz mutlaka gerekmiştir, böyle bir durumda elimizin  kolumuzun  bağlandığı elbette çokça olmuştur. Silinen fotoğrafları geri getirme,  silinen dosyaları geri getirme, aslında düşünüldüğü kadar kolay değil ve bu işin garantisi de yok. Bu yüzden  dosyalarınızı, fotoğraflarınızı yani  genel olarak verilerinizi düzenli bir şekilde yedeklemeyi unutmamanızın  size  büyük getirisi olacaktır.

Ancak, dosya, resim ve datalarınızın düzenli bir şekilde yedekleyen kişilerin bile olmadık data kayıpları söz konusu olduğunda büyük sıkıntı yaşadıkları bir gerçek. Data kaybının farkına vardığınız anda ilgili sürücünün kullanımını o an için durdurmanız, bir hayli önem taşıyor. Veri kurtarma işinde uzmanlaşmış kişilere ücret vermeden silinen dosyalarınızı geri getirme, başka bir söylemle silinen dosyaları kurtarma şansı için, ilgili sürücüyü, yapacağınız kurtarma işlemine kadar kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazıda, yanlışlıkla silinen veya  kaybolan datalarınızı geri getirebilmenize yardımcı olacak 6 adet kaliteli veri kurtarma yazılımını, yani silinen dosyalarınızı geri getirme yazılımları sizler için anlattık..

2021 Dosya kurtarma yazılımları

– DMDE Free Edition
– Recuva
– TestDisk
– MiniTool Power Data Recovery
– Disk Drill Data Recovery
– EaseUS Data Recovery Wizard

Dosya kurtarma aracı: DMDE Free Edition

Düşünebildiğinizden farklı sürücü türlerinden dahi data kurtarabilen, pc ‘nizde kaybolan, silinen dosyaları geri getirme mevzusunda ileri  seviye bir program olan DMDE Free Edition, ilgili sürücüyü  saptayıp seçtikten sonra Windows Gezgini’ne benzeyen bir ara yüzde kurtarılabilecek dosya ve dosyalar arasında dolaşmanıza imkan sağlar. Ücretsiz sürümünde bazı kısıtlamalar olsa bile, kurtarabileceğiniz data miktarının kısıtlanmaması bir avantaj.

Recuva

Silinen dataları kurtarma denildiğinde akla gelen yegane araçlardan birisi olan Recuva, daha tecrübeli olan kişilerin çabucak geçebileceği bir sihirbaz arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Üstelik arama metodlarını , belirli bir konumu veya tüm sürücüleri içerecek biçimde çalıştırabilme fırsatınız da var. Scan işlemi bittiğinde kurtarabileceğiniz dosyalar, seviyelerine göre puanları ile birlikte  ayrı ayrı listelenip önünüze sunuluyor.

TestDisk

Kaliteli kategorisinde değerlendirebileceğimiz dosya kurtarma yazılımları arasında olan TestDisk , 200’den fazla değişik ve farklı dosya türünü bulup kurtarabilme özelliğine sahip bir araç. Sabit disklerden USB ve CD/DVD’lerden veri kurtarabilen bu araç, disk bölümlerini eskiye getirebilmek için de kullanılabiliyor.

TestDisk’in büyük bir dezavantajı, komut satırından çalışması ve fare ile kontrol edilememe özelliğidir. Fakat programımız, menüler yardımıyla size her adımda yardımcı oluyor ve dahası, diski salt-okunur olarak iletişim sağlattırdığından istemeden  kurtarabileceğiniz verileri silme ihtimaliniz bulunmuyor.

MiniTool Power Data Recovery

En istenmeyen data kayıplarından bir tane örnek versek, bütünüyle bir diski veya bölümü kaybetmek denebilir. Bu olay, çoğu zaman bölüm başlığının silinmesi veya bölümün tamamının yanlışlıkla silinmesinin getirisi olarak ortaya çıkar. Power Data Recovery   aracı ile diskinizi rahatça tarayıp, kaybolan bölümleri geri getirebiliyorsunuz. Yazılım bazı  zamanlarda yanıt vermeyi durdurmuş gibi gözükse de paniğe kapılmayın ve işlemin bitmesini bekleyin, işlemin sonunda size bulduğu tüm bölümleri verecek ve onları kurtarma fırsatı sunacak.

Disk Drill Data Recovery

Disk Drill Data Recovery, son zamanların özellikle günümüzün kuşkusuz en gözde data kurtarma araçlarından biri olarak kabul görüyor. Bu yazılım ile silinmiş olan datalarınızı, videoları, dokümanları, müzik dosyalarını, resimlerinizi ve  bunların çok daha fazlasını, dahili veya harici bir disk sürücüden, USB bellekten veya bellek kartından ulaşıp kurtarabiliyorsunuz.

Disk Drill, bunula birlikte ISO, IMG veya DMG formatlarında imaj dosyaları da oluşturabiliyor. Bu sayede kaybettiğiniz tüm datalarınızı, oluşturduğu bu kopya bölümler içinde arayabiliyor.

EaseUS Data Recovery Wizard

EaseUS Data Recovery Wizard, Windows Gezgini’ni anımsatan kullanıcı dostu arayüzü ile dikkatleri üzerine  topluyor. Harici ve dahili disk sürücülerden data kurtarma  fırsatını bizlere sunan bu program, USB sürücülerden, bellek kartlarından ve optik medyalardan dahi veri kurtarma imkanını bizlere sunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2010 - 2021 teknokusak.com - Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.